Fotografia nie lubi ograniczeń. Odnosi się to każdego jej aspektu. Nie ma w niej miejsca na limity. Wiek, płeć czy poglądy osób stojących za obiektywem nie mają żadnego znaczenia. Każdy może robić wspaniałe zdjęcia. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, żeby rozpocząć swoją przygodę z robieniem zdjęć. Ta przygoda może ograniczać się do amatorskiego pstryknięcia sytuacyjnego zdjęcia telefonem ale również może zaprowadzić nas do świata sztuki. Niezależnie od tego na jakim etapie się zatrzymamy, ważne jest, żebyśmy potrafili wykonać poprawne zdjęcia właśnie tym aparatem, z którego korzystamy.
Najpierw teoria, później praktyka
Mając solidne podstawy chętniej postawimy kolejny krok do poznania sztuki robienia zdjęć. Żyjemy w czasach fotografii cyfrowej. Nigdy dostęp do sprzętu i wiedzy nie był tak łatwy i powszechny. Nigdy też zrobienie zdjęcia nie było tak tanie. Nie musimy przenosić naszych zdjęć na błonę negatywu ani na papier. Zdjęcie, które uznamy za nieudane możemy wykasować jednym wciśnięciem guzika bez konsekwencji finansowych. Kiedy złapiemy trochę teorii powinniśmy zadać sobie proste pytanie.
Jaki aparat fotograficzny? Oraz jakie zdjęcia planujemy nim robić.
Początek może być trochę przytłaczający ze względu na ogromnie bogatą ofertę sprzętu. Niezależnie na co się zdecydujemy, czy będzie to zwykły kompakt czy profesjonalna lustrzanka, możemy mieć pewność, że w każdym segmencie będziemy mogli wybierać do woli. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę to optyka. Powinna być dobrej jakości w każdej klasie aparatów. Jeżeli chodzi o to zagadnienie, niewiele się zmieniło na przestrzeni lat. Zasada jest prosta, im lepszy obiektyw tym lepsze zdjęcia. Łatwiej będzie nam wyciągnąć więcej ze zdjęć robionych podczas różnych warunków pogodowych i oświetleniowych.
Kupując lustrzankę bardzo ważnym zagadnieniem jest możliwość wymiany obiektywów. Jeżeli nasz przyszły aparat będzie miał taką opcję to bardzo dobrze. Jeśli podszkolimy się w robieniu zdjęć i złapiemy bakcyla, będziemy mogli ulepszyć nasz aparat kupując jedynie sam obiektyw. Z czasem kiedy wymienimy body obiektyw będzie z nim współpracował. Oczywiście ważna jest matryca, wielkość pamięci, rozdzielczość, autofocus i wiele innych funkcji. Należy jednak pamiętać, że obok rozbudowy naszego sprzętu konieczny jest rozwój naszej wiedzy z dziedziny fotografii.
Bez tego nie będzie progresu, a to może działać zniechęcająco. Uczyć się możemy korzystając z kursów internetowych. Dobrym pomysłem jest dołączenie do koła fotograficznego. Tam pod okiem doświadczonego nauczyciela będziemy robić największe postępy.