Linux przez ostatnie lata zyskuje coraz większą rzeszę użytkowników. Dlaczego odchodzą oni od Windowsa i decydują się na taką przesiadkę? Rozważmy najważniejsze zalety systemu operacyjnego Linux.
Linux – jakie ma zalety?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na cenę — Linux jest środowiskiem w pełni darmowym. Co prawda zdarzają się płatne wydania niektórych dystrybucji, ale dodają one najczęściej kilka rozwiązań graficznych oraz oprogramowanie, co w samym użytkowaniu komputera nie zmienia wiele.
Ważnym argumentem przemawiającym za Linuxem jest mnogość różnych dystrybucji. Wybór jest wprost ogromny. Początkujący użytkownik przy podjęciu decyzji co do instalacji odpowiedniego wariantu dla siebie jest przede wszystkim wygląd środowiska graficznego oraz prostota obsługi. Poszczególne systemy różni jednak wiele więcej — wydajność działania, funkcjonalność, domyślnie działające narzędzia i architektura to tylko niektóre spośród wielu różnic. Jest więc duża szansa na to, że każdy użytkownik znajdzie dokładnie to, co odpowiada jego wszystkim oczekiwaniom.
Wiele spośród z tych systemów nie trzeba nawet instalować — działają z pendrive’a lub płyty CD, pozwalając przy tym na dość komfortową pracę. Dodatkowo nawet w takiej formie są od razu gotowe do pracy, mając zainstalowane podstawowe oprogramowanie — pakiet biurowy, odtwarzacze multimediów i wiele więcej. Takie rozwiązanie pozwala również na przetestowanie wybranej dystrybucji przed jej zainstalowaniem.
Linux zachęca też do przesiadki wielu graczy — obecnie może być na nim uruchomiona niemal każda gra, która natywnie dostępna jest jedynie na Windowsa. Wszystko to dzięki narzędziom stworzonym przez społeczność, takim jak Wine, Proton czy Lutris. Lista wspieranych tytułów rośnie każdego dnia, ponieważ wiele takich programów ma otwartoźródłowy kod, przez co może być poprawiany i udostępniany również przez innych użytkowników. Gracze tej platformy mogą więc cieszyć się nawet tytułami tworzonymi przez duże korporacje i posiadającymi zaawansowane zabezpieczenia DRM jak chociażby Watch_Dogs od Ubisoftu czy seria Star Wars wydane przez Electronic Arts.
Społeczność osób zaangażowanych w rozwój tego systemu należy do najbardziej zaangażowanych grup informatyków. Zajmują się tym zarazem pojedynczy twórcy, jak i duże korporacje. Dzielą się z rzeszą użytkowników nowymi rozwiązaniami, programami, narzędziami oraz usprawniają działanie istniejących już dystrybucji oraz ich środowisk graficznych. GUI, choć często kryją się pod tą samą nazwą, różnią się możliwościami oraz samym wyglądem.
Czy warto wybrać Linux?
Podsumowując, Linux jest systemem zdecydowanie wartym uwagi, szczególnie ze względu na swoją różnorodność i funkcjonalność. Warto pamiętać, że czasem „darmowe” znaczy „lepsze”, wbrew powszechnej opinii. Linux jest wart polecenia zarazem początkującym użytkownikom, jak i tym bardziej zaawansowanym. O ile komputery osobiste z tym systemem stanowią niewielki procent udziału rynkowego, tak hostingi i serwery działają przede wszystkim pod Linuxem.