Tutaj jesteś

Różne rodzaje praktycznych sprężarek śrubowych

26 maja 2022 Urządzenia sprężarki

Sprężarki śrubowe to szeroka kategoria specjalistycznych maszyn, których głównym przeznaczeniem jest generowanie sprężonego powietrza. Znajduje ono zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu, a co za tym idzie tego rodzaju maszyny są obowiązkowym wyposażeniem szeregu zakładów produkcyjnych. Nazwa sprężarek śrubowych pochodzi bezpośrednio od konstrukcji takiej maszyny i sposobu jej działania- sprężone powietrze jest wytwarzane pomiędzy wprawionymi w ruch śrubami w efekcie zmniejszania się między nimi ilości przestrzeni od otworów ssawnych bezpośrednio do drugiego rodzaju otworów- tłoczonych. Co ważne, w przypadku tego typu sprężarek możliwe jest osiąganie jak najbardziej kompaktowych wymiarów urządzenia, co ma spore znaczenie w wielu zakładach pracy. Kolejną ogromną zaletą sprężarek śrubowych jest to, że są one w stanie pracować w ruchu ciągłym praktycznie bez przerwy. W przypadku modeli, które działają na wysokich prędkościach obrotowych bardzo często pojawiają się dodatkowe tłumiki wibracji.

Różne rodzaje sprężarek śrubowych

W kategorii sprężarek śrubowych można znaleźć modele olejowe, a także bezolejowe. W tym drugim przypadku stosuje się je chociażby w przemyśle spożywczym – wszędzie tam, gdzie szczególnie ważne jest, aby żadne cząstki oleju nie dostały się do procesu produkcji w formie drobnych zanieczyszczeń. Tym samym, sprężarki śrubowe bezolejowe są w stanie dostarczać sprężonego powietrza o najwyższej jakości. W zależności od konkretnego wariantu takiego urządzenia, sprężarki mogą mieć różną wydajność określaną przez liczbę metrów sześciennych sprężonego powietrza produkowanego w godzinę przy wartości 0,8 oraz 1 MPa. Urządzenia różnią się także mocą silnika. 

Modele, które mogą pracować na zmiennych obrotach

Innym rodzajem sprężarek śrubowych są modele zmiennobrotowe. W takim przypadku sprężarki śrubowe posiadają specjalną przetwornicę częstotliwości, która umożliwia modyfikowanie szybkości obrotów podczas działania urządzenia. Pozwala to lepiej dostosować pracę sprężarki do aktualnie wykonywanych zadań, co w konsekwencji pozwala na większą oszczędność i optymalizację kosztów produkcji. Takie modele są dodatkowo wyposażone w system uzdatniania sprężonego powietrza, który pozwala w efekcie uzyskać osuszone sprężone powietrze charakteryzujące się wysoką jakością. Taką sprężarkę można łatwo dopasować do własnych potrzeb, a więc do tego, jakie jest w danym momencie zapotrzebowanie na ilość sprężonego powietrza. Dodatkowy zbiornik sprawia, że cały system staje się kompaktowy i wygodny w użytkowaniu, poszczególne modele różnią się wydajnością oraz mocą silnika. Jak więc widać- wielość różnych propozycji sprawia, że można taki sprzęt idealnie dopasować do specyfiki pracy w danym zakładzie.

Redakcja teletechnika-system.pl

Znamy się na komputerach, urządzeniach i mediach. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?