Tutaj jesteś

Tablet czy laptop, jakie urządzenie wybrać

12 grudnia 2019 Komputer

Poprzez ostatnie lata moglibyśmy być świadkami bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego. Postęp był szczególnie widoczny w dziedzinie rozwoju mocy obliczeniowej komputerów, która wzrosła do takiego poziomu, że niemal każdy z nas nosi teraz w kieszeni urządzenie przewyższające możliwościami komputery używane przez NASA do wysłania człowieka na księżyc.
Tak szybki postęp umożliwił powstanie całkiem nowych urządzeń, które nie tylko są coraz mniejsze i lżejsze, ale posiadają coraz więcej funkcji zarezerwowanych dotychczas wyłącznie dla komputerów klasy PC.

Nowoczesne technologie idą do przodu


Przykładem urządzenia, które spopularyzowało się całkiem niedawno a mocą obliczeniową niemal dorównuje większym komputerom, są właśnie tablety i smartfony. O ile te drugie służą niemal wyłącznie jako podręczne urządzenia do komunikacji, a pozostałe funkcje są jakby dodatkiem do całości ze względu na rozmiary urządzenia, o tyle tablety potrafią dziś w prawie w pełni zastąpić przenośne komputery.


Prawie, dlatego że w dalszym ciągu występują pewne ograniczenia, które sprawiają, że nawet potężny tablet nie jest w stanie obsłużyć tych samych funkcji co mocny laptop, ale jeśli ktoś zamierza wykorzystywać swoje urządzenie do codziennej, prostej aktywności, to może się okazać, że nie ma sensu dokonywać zakupu droższego, większego i cięższego urządzenia.


Załóżmy, że korzystacie ze swoich komputerów w sposób jak najbardziej typowy dla przeciętnego użytkownika, czyli sprawdzacie pocztę, oglądacie strony internetowe, czasem zagracie w jakąś grę, natomiast w pracy wykorzystujecie głównie niezbyt wymagające sprzętowe oprogramowanie w stylu arkusza kalkulacyjnego.
W tej sytuacji właściwie jedyną wyższością laptopa nad tabletem będzie nieco większy ekran i dostępna klasyczna klawiatura, która umożliwia szybsze pisanie.

Co wybrać – tablet czy laptop?


Zastanawiając się jednak czy wybrać tablet czy laptop weźcie jednak pod uwagę, że 10 calowe modele tych pierwszych mają powierzchnię ekranu na tyle dużą, że bez problemu będziecie w stanie wykonać na niej podstawowe czynności. Dostępne są również dodatkowe klawiatury, które możecie podłączyć do swojego przenośnego urządzenia i uczynić z niego miniaturowego i super lekkiego laptopa.


Istotną przewagą tabletów jest z kolei ich dotykowy ekran – wynalazek znacznie ułatwiający nie tylko podstawowe czynności jak przewijanie strony ale również przyśpieszające pracę. Dotykowy ekran to raczej rzadkość w laptopach, chociaż i takie modele dostępne są na naszym rynku.
Podsumowując: do bardziej wymagających prac potrzebny wam będzie raczej laptop, do prostszych, codziennych zadań lepiej sprawdzi się tablet.

Redakcja teletechnika-system.pl

Znamy się na komputerach, urządzeniach i mediach. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

ile kosztuje projekt domu

Projekty domów

7 lutego 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?