Tutaj jesteś

Bezpieczeństwo firmy to bezpieczeństwo załogi i klientów

8 listopada 2019 Bezpieczeństwo

Każda firma od zawsze zmuszona była do strzeżenia własnych sekretów. Konkurencja jest bezlitosna i wykorzysta wszystkie słabe punkty przeciwnika. Nie ma litości w świecie biznesu. Przeżyją tylko najsilniejsi i najsprytniejsi.

Co zagraża firmie?

Szpiegostwo gospodarcze to cała gama przestępstw notowana przez oddziały policyjne zajmujące się przestępczością gospodarczą. Wiele rzeczy i sposobów na zarabianie pieniędzy musi być schowane. Inaczej konkurencja kopiuje każdy szczegół. Najbardziej dochodowe przedsięwzięcia chowa się gdzieś w zakamarkach systemu tak, by nie były widoczne dla nawet dla postronnego i niezaangażowanego obserwatora. Po to właśnie potrzebny jest alarm do firmy lub zabezpieczenie wejścia z dozorem elektronicznym dostępu do pewnych przestrzeni biura. Zabezpieczać trzeba także zasoby wirtualne. Serwery strzeże system zapór sieciowych i hasła o skomplikowanej strukturze.

Chcąc przekonać się o wartości zabezpieczeń dotychczasowej organizacji, warto oddać sprawy w ręce fachowców. Wykonają oni audyt bezpieczeństwa firmy i przedstawia wnioski w raporcie.
Przypomnieć należy, że dodatkowo komplikuje sprawę Ustawa o Ochronie Danych Osobowych. Wiele procedur jest nowych i choć ustawa działa już od pewnego i wcale niej krótkiego czasu, komplikacji z tym związanych jest sporo.

Bezpieczeństwo firmy, ludzi i mienia

Polityka bezpieczeństwa informacji to ważny dział zabezpieczeń każdego przedsiębiorstwa. Przedstawiony w dokumencie, który ma doniosłą wagę dla struktury organizacyjnej firm, pozwala na odniesienie się w każdej chwili do postanowień w nim zawartych. Jest wyznacznikiem dla stosowanych procedur. Ułatwia działanie poszczególnym komórkom i szczególnie tym wrażliwym operującym na danych szczególnie podatnych na ataki.


Szacuje się, że w poprzednich latach liczba prób wyłudzenia danych osobowych była najczęściej popełnianym przestępstwem. Tendencja ma się utrzymać w latach nadchodzących. Będzie coraz trudniej utrzymać stałość bezpieczeństwa. Nieuchwytność działań hakerskich może temu sprzyjać. Bo o ataku dowiadujemy się zwykle dość późno. Kiedy już jest za późno na działanie.

Ważnym zagadnieniem jest lojalność załogi. Bez podstaw z tym związanych nie jest możliwe skuteczne prowadzenie jakichkolwiek działań. Teoretycznie i praktycznie każdy z pracowników odpowiada za utrzymanie w tajemnicy. Tajemnicą objęte są dane poufne. Mają oni stały i codzienny dostęp do baz danych zawierających informacje kluczowe.
Do zabezpieczeń stosuje się bierne i czynne środki ochrony. Do pierwszych należy na przykład monitoring pomieszczeń.

Redakcja teletechnika-system.pl

Znamy się na komputerach, urządzeniach i mediach. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?