Wybierając laptopa, obok jego ceny najczęściej już na samym początku określamy zastosowanie. Sprzęt, który możemy kupić w tej cenie, docelowo służy raczej do zastosowań biurowych lub multimediów. Pożądane atuty sprzętu to wówczas najczęściej mobilność i czas pracy na baterii. Laptop w tej cenie nie posłuży raczej do grania ani renderowania filmów czy modeli 3D.
Laptop w dobrej cenie?
W odpowiedzi na pytanie, jaki laptop do 2000 złotych wybrać, najczęściej pomoże nam również określenie, na jakim systemie operacyjnym ma on pracować. Większość klientów stawia tu na Windows 10, obecnie najpopularniejszy OS na rynku. W niezbyt wygórowanych cenach warto jednak przyjrzeć się także laptopom, które na pokładzie mają system Linux, ChromeOS lub nie mają go wcale. W tym ostatnim przypadku sami będziemy mogli zainstalować Linuxa, który jest przecież darmowy.
Wybór komputera z ChromeOS gwarantuje szybkie uruchomienie oraz wydajną pracę sprzętu przy czynnościach biurowych (takich jak praca z arkuszem kalkulacyjnym czy edytorem tekstu) oraz podczas korzystania z aplikacji multimedialnych jak chociażby YouTube czy Netflix. Wiele takich modeli posiada również wsparcie dla większości aplikacji i gier z Google Play, dzięki czemu będziemy mogli zająć się podstawową obróbką filmów i zdjęć, zachowując przy tym komfort pracy, a nawet zagrać w kilka godnych polecenia tytułów, takich jak PUBG Mobile. Jednym z wielu godnych polecenia laptopów z ChromeOS w cenie do 2000 złotych jest dostępny w serwisie Amazon ASUS Chromebook C425, odznaczający się bardzo długim czasem pracy na baterii, dobrej jakości ekranem oraz wyjątkowo niską wagą (jedynie 1.3 kilograma).
Opcje warte przemyślenia
Możemy zdecydować się również na laptop konwertowalny, czyli taki, który może obrócić ekran o 360 stopni, przez co pełni jednocześnie funkcję dużego i wydajnego tabletu. Pozwala to również na ułożenie sprzętu w pozycji tzw. „namiotu”, która pozwala na wygodne oglądanie filmów i seriali bez zajmowania dużej ilości miejsca — szczególnie przydatne, chociażby w podróży. Godną uwagi propozycją z segmentu konwertowalnych laptopów multimedialnych jest Lenovo IdeaPad C340-14, który również odznacza się długim czasem pracy na baterii.
Jeśli zależy nam na bardzo lekkim sprzęcie, możemy zdecydować się na laptop hybrydowy. Co prawda traci on na wydajności względem klasycznych i konwertowalnych laptopów, ale w zamian zyskujemy urządzenie niezwykle lekkie i mobilne, które możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Dzieje się tak dlatego, że klawiatura sprzętu hybrydowego może być całkowicie odłączona. Przykładem godnym polecenia jest Microsoft Surface Go w swoim najtańszym wariancie. Jego wadą jest jednak to, że za cenę 2000 złotych klawiaturę musimy dokupić oddzielnie. Co jednak ciekawie, jeśli dokupimy dodatkowo rysik, uzyskamy mobilne studio rysownicze, rozpoznające imponującą liczbę 4096 poziomów nacisku.
Z klasycznych laptopów o znanych możliwościach można zaś wyróżnić ASUS VivoBook 15, o przyzwoitej wydajności, dobrej jakości ekranie oraz świetnych głośnikach. Jeśli szybkość pracy urządzenia nie będzie zadowalająca, można rozważyć przesiadkę na którąś z dystrybucji Linuxa — warto tu wspomnieć o wydajnym i elegancko wyglądającym Manjaro oraz prostym w obsłudze i bardzo funkcjonalnym systemie Mint.
Podsumowując, w cenie do 2000 złotych możemy nabyć wiele różnorodnych laptopów, ostateczna decyzja o wyborze konkretnego modelu zależy jednak od ich docelowego zastosowania — przykładowo – jeżeli chcemy sprzęt ultramobilny, wybierzemy laptop hybrydowy, jeżeli zaś zależy nam na wydajności, wówczas laptop klasyczny lub Chromebook będzie dobrym wyborem.