Jak duże powinno być przenośne urządzenie multimedialne?

Poziom technologii jakim obecnie dysponujemy pozwala każdemu z nas nosić w kieszeni dość potężny komputer, który będzie w stanie obsłużyć większość naszych potrzeb związanych z komunikowaniem się ze światem i rozrywką. Mowa tu o smartfonach, które chociaż coraz potężniejsze i wyposażane w coraz większą ilość funkcji, dalej pozostają w głównej mierze tylko telefonami i ze względu na swoją wielkość nie nadają się do części zadań zwłaszcza tych związanych z rozrywką czy pracą.


Wyobrażacie sobie np. oglądanie filmów, pisanie raportu czy pracę w arkuszu kalkulacyjnym na smartfonie? Byłoby to dość karkołomne zadanie.

Powiększony smartfon – wybierz tablet!


Dla tych, dla których ekran telefonu jest zbyt mały, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z mobilności jaką dają smartfony wymyślono oddzielną kategorię urządzeń przenośnych – tablety.
Są dość potężne komputery, których większość powierzchni zajmuje ekran, natomiast podzespoły upchane są na dość niewielkiej powierzchni. Dysponują one zwykle wystarczającą mocą obliczeniową, pozwalającą na wykonywanie codziennych zadań, oglądanie filmów a nawet w granie w mniej wymagające gry.
Różnorodność dostępnych na rynku modeli potrafi też przysporzyć całkiem sporo kłopotów w wyborze, jednak pierwszym dylematem przed jakim stajemy kupując podobne urządzenie jest to czy wybrać raczej tablet 7 czy 10 calowy.

Jaki rozmiar tabletu wybrać?


Oczywiście zależy to od wielu czynników, z których podstawowym jest sposób w jaki zamierzamy owo urządzenie wykorzystywać. Jeśli planujemy by nasz tablet był naszym centrum elektronicznej rozrywki na przykład podczas podróży z domu do pracy, to lepszym rozwiązaniem wydają się siedmiocalowe ekrany. Są one lżejsze i dużo poręczniejsze niż ich więksi kuzyni. Łatwiej też je przenosić i zmieszczą się również do niejednej kieszeni czy torebki, podczas gdy 10 calowy tablet będzie już wymagał stosowania odpowiedniego etui.
Także w sytuacjach, jeśli urządzenie ma być przeznaczone dla dziecka, lepszym wyborem będzie to o mniejszych gabarytach. Głownie chodzi o mniejszą wagę, dzięki której dziecku łatwiej będzie je utrzymać.


W przypadku jeśli planujemy korzystać z tabletu w bardziej komfortowych warunkach, np. na własnej kanapie to odpowiedniejszy będzie tablet o 10 calowym ekranie. Po pierwsze zwykle urządzenia o większej przekątnej dysponują większą mocą obliczeniową, a po drugie dużo lepiej prezentują wyświetlane treści. Łatwiej oglądać film, czy czytać wiadomości na większym ekranie, tym bardziej że będzie to można robić w większej rozdzielczości.
Oczywiście trzeba też brać pod uwagę dostępny budżet.

Redakcja teletechnika-system.pl